Тренінги для декількох тисяч лікарів, аудит якості лабораторних досліджень, скорочення тривалості діагностики, пілотування амбулаторного лікування туберкульозу, оновлення навчальних програм медичних вишів – ось головні досягнення проекту Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Посилення контролю за туберкульозом в Україні», які він представив під час заключної конференції, що відбулася 6 -7 січня 2017 р. у Києві. Конференція, на якій Проект передав свої напрацювання, відбулася за участі Міністерства охорони здоров’я України, директора Місії USAID, представників медичної спільноти та міжнародних і національних інституцій, які займаються проблемою подолання туберкульозу в Україні.

«За ці п’ять років ми встигли дуже багато, – говорить керівник проекту USAID «Посилення контролю за туберкульозом в Україні» Картлос Канкадзе, – Попри всі перешкоди, у нас на очах змінюються підходи медичної системи до лікування туберкульозу, Україна переймає світовий досвід, відходять у минуле застарілі стереотипи. Ми сподіваємось, що наші українські партнери продовжать динаміку позитивних змін і спільні напрацювання стануть надійною базою для подальшого покращення якості протитуберкульозних послуг в Україні.”

За час роботи проекту (2012-2017), 2 690 лікарів, медсестер і лаборантів підвищили свою кваліфікацію на організованих проектом тренінгах в Центрі передового досвіду в м. Дніпро, 11 946 медпрацівників отримали консультації на робочому місці щодо того, як краще застосовувати поширені проектом знання у їх щоденній практиці. Проект допоміг закладам вищої медичної освіти оновити навчальні програми до- і післядипломної підготовки та включити до них сучасні світові практики щодо  виявлення і лікування туберкульозу. На додачу, проект розробив серію онлайн тренінгів та навчальних фільмів для лікарів, соціальних працівників і пацієнтів.

 

За підтримки проекту, у Кривому Розі – місті з одним із найбільших тягарів туберкульозу і ВІЛ, пропілотовано систему лікування туберкульозу в амбулаторних умовах. Досі лікування здійснювалось переважно у протитуберкульозних стаціонарах. Це не лише незручно для пацієнтів (лікування триває від 6 до 20 місяців), але й небезпечно через великий ризик внутрішньолікарняного «обміну бактеріями» між хворими. Проект багато уваги приділив наближенню послуг до потреб пацієнтів та розробив алгоритми лікування туберкульозу в амбулаторних умовах, як це робиться у більшості держав світу. Як показали результати пілотування, ефективність лікування і прихильність пацієнтів до дотримання терапевтичних режимів при амбулаторному лікуванні не зменшуються, у той час як вартість лікування скорочується у п’ять разів.

Ще один результат роботи проекту – підтверджена якість лабораторних досліджень. Всі лабораторії, які виконують діагностику туберкульозу у регіонах проекту, регулярно проходять зовнішній аудит якості досліджень, що повністю відповідає рекомендаціям ВООЗ. Окрім забезпечення якості діагностування, в усіх підтриманих проектом регіонах значно скоротився час, необхідний для діагностики, в тому числі складних форм захворювання. Наприклад, в Одесі середній термін, у який призначається адекватне лікування стійких до ліків форм туберкульозу, зменшився з 125,2 до 21,2 днів.

Проект USAID “Посилення контролю за туберкульозом в Україні” (2012 – 2017 рр.) працював над покращенням якості послуг з діагностики, ведення випадку та попередження туберкульозу, включно з випадками туберкульозу з множинною та широкою лікарською стійкістю і випадками ВІЛ-асоційованого туберкульозу. Проект впроваджував успішні міжнародні моделі протидії туберкульозу в Донецькій, Харківський, Дніпропетровській, Запорізькій, Херсонській, Одеській, Луганській, Кіровоградській, Львівській областях, а також у м. Києві.

Американський народ, через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID), надає економічну та гуманітарну допомогу по всьому світу понад 50 років. В Україні допомога USAID надається у таких сферах як: економічний розвиток, демократія та управління, охорона здоров’я і соціальний сектор. В Україні Агентство США з міжнародного розвитку надає технічну та гуманітарну допомогу починаючи з 1992 року.