Своєю багатогранною діяльністю українські жінки завжди впливали на розвиток і становлення української держави. Вони вносили вагомий вклад у культуру, мистецтво, освіту, спорт, науку, літературу і багато інших сфер життя України. А також протягом усієї багатовікової історії щиро вболівали за свою країну та її соціально-економічний розвиток. Сучаснi українки не тiльки знають, як успiшно побудувати власний бiзнес та досягти успiху в професiйнiй дiяльностi, вони встигають залишатися привабливими жiнками, а також гарними мамами в однiй особi.

Героїня нашого номеру саме така – цiлеспрямована й амбiтна, та при цьому жiночна та чуттєва. Валентина Ретiвова – успiшна бiзнес-ледi, мати, дружина та надзвичайно дивовижна українка, котра вiрить, що потенцiал для здiйснення мрiй присутнiй вiд самого народження у кожнiй людинi. Її професiя тому доведення. Валентина є зернотрейдером, тобто саме тiєю людиною, яка допомагає сiльгоспвиробнику реалiзувати вирощену продукцію. Визначальною умовою успіху є системна, наполеглива і напружена праця. Діяльнiсть цієї жінки передбачає високу фізичну активність, точність у розрахунках, вміння завжди бути в курсi всіх подiй та сміливість щодо прийняття вольових рiшень. Сьогодні Валентина Ретівова поділиться з нашими читачами секретом особливого феномену української жінки, яка не має аналогів у світі.

Валентино Іванівно, Ви приклад успішної української жінки. Як Вам вдається одночасно поєднувати в собі керівника, жінку, матір, дружину?

– На це питання зможуть дати відповідь люди, які мене оточують на роботі, вдома, в суспільстві. Мені, звичайно, хотілося б відповідати всім критеріям ідеалу бізнес-леді, мами, дружини, але, на мій превеликий жаль, це дуже складно поєднати. Чимось доводиться жертвувати. Вільного часу катастрофічно не вистачає, моя робота забирає основну його частину. Тому доводиться викроювати кожну хвилинку для того, щоб приділити увагу родині, друзям, близьким. Головне, щоб твої близькі люди тебе підтримували і розуміли, адже все, що я роблю це виключно заради них. Любов і підтримка рідних тобі людей дуже важлива для кожної жінки. Я думаю, що це основа щастя для будь-якої людини, тим більше для жінки. Якщо ці складові присутні в твоєму житті, то безумовно хочеться жити, працювати і любити.

Пані Валентино, кілька слів про Вашу діяльність в аграрному секторі. Ваші прогнози і побажання щодо цієї галузі в Україні.

– Я не думаю, що граю якусь значну роль в аграрній сфері. Можу сказати тільки те, що я вже майже двадцять років свого життя присвятила цьому напрямку і зупинятися не збираюся. За цей час я познайомилася з багатьма людьми, пережила злети і падіння, але жодного разу не розчарувалася в тому, чим займаюся. Коли я починала свою діяльність, було досить вузьке коло людей, захоп-лених цим бізнесом. Хто починав у 90-х – на початку 2000-х років, всі один одного знають і підтримують ділові та дружні стосунки досі. Мало хто пішов в інший напрямок. Коли сталася криза в 2008, сільськогосподарська сфера, на мій погляд, постраждала менше, ніж промисловість і енергетика. Попит на сільгосппродукцію був завжди, і за неї платили. Тоді звільнилися капітали з непрацюючої промисловості й енергетики, всі кинулися займатися сільським господарством, з’явилося багато нових людей, які думали, що досить просто вкласти гроші в зерно і легко на цьому заробити, але багато хто помилилися, і в підсумку втратив свої гроші. Сільське господарство дуже ризикована галузь, що не терпить дилетантів. Разом з цим, земля завжди годувала і буде годувати людей. Головне – поважати та любити свою землю і вона обов’язково дасть гарний урожай. Що стосується подальшого майбутнього, я впевнена що цей напрям в економіці нашої держави буде займати ключову позицію.

Сільське господарство має поновлюваний ресурс, що не виснажує наші природні запаси і при цьому дає валютну виручку державі. Наш уряд має приділяти цій сфері велику увагу, розвивати і підтримувати свого виробника, а не забирати і обкладати новими податками. Потрібні правильні закони для залучення інвесторів, адже сільське господарство може давати велику додану вартість при більш глибокій переробці продукції, створювати нові робочі місця, забезпечувати людей зарплатою. Для цього не потрібно будувати промислових гігантів, заходячи в довгі інвестиції. Досить створити людям правову базу, щоб вони могли спокійно переробляти те, що вирощують, а не продавати сировину.

Хороший приклад тому масло-жирова промисловість. Досить було ввести загороджувальні мита на соняшник і подивіться, як розвинулася галузь. Будуються переробні комплекси, термінали. За якісь десять років Україна стала світовим лідером у виробництві рослинного масла.

Я впевнена, що необхідно приймати рішення і в інших напрямках, вся справа в політичній волі… А з цим у нас, на жаль, проблеми . Поки… А побажати хочу тільки добра та процвітання.

Ваше життєве кредо.

– Геродот одного разу сказав: «Людям, які вирішили діяти, зазвичай, щастить, і навпаки, рідко щастить тим, хто тільки й займається тим, що зважує і зволікає».

Скільки поколінь змінилося з того часу, а суть залишилася тою ж. Тому можу з упевненістю сказати: «Діяти, діяти і ще раз діяти!»

Що, на Вашу думку, є дипломатією? Що таке дипломатія в аграрному секторі?

– Якщо дипломат говорить «так», це означає «може бути», якщо він говорить «може бути», це означає «ні», а якщо він говорить «ні», значить, він не дипломат (Гарольд Макміллан).

Дипломатія в моєму розумінні – це насамперед мистецтво домовлятися і знаходити компроміс навіть у найбільш складних і принципових питаннях. На жаль, цими здібностями багатьох обділено або вони затиснуті рамками свого марнославства. Домовлятися завжди складно. Адже домовлятися означає поступи-тися частиною свого інтересу опоненту. І не важливо, про що ти домовляєшся – чи то глобальне фінансове, політичне питання, чи життєва дрібниця, адже без взаємної поваги й готовності поступатися, домовленості не вийде.

Валентино Іванівно, як на Вашу думку, з чого складається успіх української жінки? Які риси притаманні їй?

– Українська жінка – особливий феномен, який не має аналогів у світі. Вони дуже терплячі і працьовиті, разом з тим, вони дуже красиві. На мій погляд, дуже рідкісне поєднання.
Адже за красу жінці можна багато пробачити і дозволити, а терпіння і працьовитість зроблять свою справу. Не вистачає тільки любові, а це обов’язковий інгредієнт рецепту успішності будь-якої жінки. Якщо всі складові зібрані, залишається тільки діяти, діяти і ще раз діяти.

Що Вас заохочує більш за все?

Бажання бути кращою, розумнішою, досвідченішою, успішнішою. Не зупинятися на досягнутому. Саме бажання щось змінювати в собі і навколишньому світі мотивує діяти, плюс азарт, без нього важко здійснювати вчинки. Ну і звичайно ж, моя сім’я, заради неї я і готова змінювати навколишній мене світ і змінюватися сама.

Кіра Пава