Дипломатія як шлях врегулювання та встановлення відносин між групами людей існувала, очевидно, ще в доісторичні часи. На думку Г.Нікольсон, ще в XVI столітті теоретики запевняли, що першими дипломатами були ангели, оскільки вони виконували обов’язки послів між небом і землею.

Особливості дипломатії держав нової історії визначаються новими цілями їх зовнішньої політики в умовах розвитку ринкового вектору та безпекової політики. Для великих держав – це боротьба за завоювання зовнішніх ринків, за розподіл, а потім і за переділ світу. Для невеликих держав і народів – це формування національних держав, відстоювання їх незалежності і цілісності. У нових умовах значно розширюються масштаби дипломатичної діяльності, яка стає більш динамічною.

 

У новітній історії новим важливим напрямом дипломатії стало збереження миру, розвиток різноманітних переговорних форматів, створення наднаціональних регулюючих органів.

Сьогодні нам випала нагода поговорити із заступником голови Громадської ради при МЗС України, Президентом Міжнародної Дипломатичної Місії Народної Дипломатії «ЄВРОПЕЙСЬКА УКРАЇНА» В’ячеславом Євгеновичем Буденком.

 

 

В’ячеславе Євгеновичу, у чому полягає основа Вашої діяльності?

– Основною діяльністю організації є передусім співпраця з українцями всього світу, з їх числа утворення Представництв Місії підтримання та зміцнення миру і міжнародної безпеки, розвиток співробітництва у форматі Народної Дипломатії між державами світу та сприяння громадянській євроінтеграції України. Зали-шається також надзвичайно важливим як на державному рівні, так і у світі розвитку та підтримки сучасної концепції Місії – «Народний дипломат України».

Із чого розпочалася історія створення Місії Народної Дипломатії?

– Історія створення Проекту почалася 24 жовтня 2009 р., коли на Міжнародному форумі у Варшаві «Зовнішньополітичні вектори Східного Партнерства» було анонсовано про створення ВСЕСВІТНЬОГО ПРОЕКТУ НАРОДНОЇ ДИПЛОМАТІЇ «ЄВРОПЕЙСЬКА УКРАЇНА», метою якого визначено постійне сприяння здійсненню активної і максимально гармонійної інтеграції української спільноти до Європейського Союзу. Від самого початку у створені Проекту взяли участь представники із 42-х держав світу. Правовою основою діяльності Проекту стали відносини між Україною та ЄС: підписана Угода про партнерство та співробітництво від 16 червня 1994 р. (вступила в силу 1 березня 1998 р.). Угода поклала початок співпраці з широкого кола політичних, торговельно-економічних та гуманітарних питань, а також (подальше підписання у березні 2014 р.) політичної та економічної частини. Угода про Асоціацію України з ЄС, її ратифікація Європейським парламентом 25 травня 2010 р. Держави-учасники проекту саме в Україні реєструють Виконавчий орган Проекту – Міжнародну Дипломатичну Місію Народної Дипломатії «ЄВРО-ПЕЙСЬКА УКРАЇНА». Головою Місії обрано автора проекту В’ячеслава Буденка, а заступником голови – співавтора проекту Алі Резазаде.

На якій платформі збудовано Вашу організацію?

– Міжнародна Дипломатична Місія Народної Дипломатії «ЄВРОПЕЙСЬКА УКРАЇНА», як виконавчий орган ВСЕСВІТНЬОГО ПРОЕКТУ НАРОДНОЇ ДИПЛОМАТІЇ, була створена як Міжнародна неурядова організація, що діє на принципах і засадах Міжнародного Статуту Неурядових Організацій Віденської Конвенції «Про дипломатичні зносини» 1963 р, та інших міжнародних угод. Вона отримує повноваження від Проекту та впроваджує нові ініціативи і взаємини з українцями всього світу, в тому числі, українцями-емігрантами усіх хвиль еміграції, працівниками-«заробітчанами», які проживають за кордоном. Місія має за мету подальшу співпрацю із Всеукраїнською Координаційною Радою, зі Світовим Конгресом Українців (СКУ), Європейським Конгресом Українців (ЄКУ). Спільно зі своїм Представництвом у Хашимітському Королівстві Йорданії Місія ініціює і створює Азіатський Конгрес Українців зі штаб-квартирою у місті Аммані. Виконавчим органом Місії є Секретаріат із 35-ти департаментів, створених за професійною ознакою для вирішення завдань Всесвітнього Проекту – Місії.

Міжнародна Дипломатична Місія Народної Дипломатії «ЄВРОПЕЙСЬКА УКРАЇНА» представлена учасником Громадської Ради при Міністерстві закордонних справ України три каденції поспіль. Президент Місії обирався тричі заступником голови Громадської ради при Міністерстві закордонних справ України. Дипломати Місії представляють Громадські Ради шістнадцяти міністерств і відомств, інших органів виконавчої влади України.

У яких країнах Ви маєте представництва Міжнародної Дипломатичної Місії Народної Дипломатії «ЄВРОПЕЙСЬКА УКРАЇНА»?

– Представництва Місії були відкриті в 27 регіонах України, у Києві та Севастополі, а також в 80-ти країнах світу. Місія в березні 2012 року у м. Брюсселі провела Європейський саміт. У травні 2012р. за підтримки МЗС України було проведено саміти європейського партнерства у Києві, Чернівцях, Запоріжжі, Ужгороді, Івано-Франківську та Одесі.

Редакція журналу «Дипломат»