Постійну рубрику, присвячену нашому інформаційному партнеру – ICC Ukraine, відкриває президент організації Володимир Щелкунов.

Представляємо ексклюзивне інтерв’ю, у якому Володимир Ігорович розповість про діяльність ICC та конкретні заходи для оптимального розвитку національної торгівлі.

Український національний комітет Міжнародної торгової палати (ICC Ukraine) уповноважений Світовою організацією бізнесу представляти на національній території сучасні тенденції бізнесу та сприяти розвитку міжнародного співробітництва. Його місія – сприяння розвитку міжнародної торгівлі та інвестицій із впровадженням кращих світових практик. Стратегічні цілі: формування позитивного міжнародного іміджу України, створення сприятливого бізнес-середовища для стабільного розвитку та процвітання. Із 2000 року посаду президента ICC Ukraine обіймає Володимир Щелкунов.

 

Володимире Ігоровичу, розкажіть про діяльність, завдання та пріоритети ICC Ukraine.

Розпочну з того, що ICC Ukraine створений у серпні 1998 року як перший Національний комітет Світової організації бізнесу на території країн СНД.

Нашою стратегічною метою зараз є інтеграція України до глобальної системи прийняття рішень і розподілу прибутків, де вирішальну роль відіграє Міжнародна торгова палата (МТП) – Світова організація бізнесу, заснована у 1919 р. у Парижі. На сьогодні вона представлена у 127 країнах світу та має розгалужену мережу національних комітетів у 90 державах.

Світова організація бізнесу має найвищий дорадчий статус при ООН, Світовій організації торгівлі, має вагомий вплив на Міжнародний валютний фонд, Організацію економічного співробітництва та розвитку, Світовий банк. Забезпечує прямий доступ до лідерів промислово розвинених держав G7.

ICC Ukraine – це не політична організація, головним своїм завданням вона вбачає поширення на території нашої держави правил, норм, стандартів та етики ведення сучасного міжнародного бізнесу, забезпечення дієвого захисту інтересів своїх учасників на зовнішніх ринках, реалізацію на регіональному рівні інвести-ційних проектів, пояснення переваг міжнародного арбітражу, третейського судочинства, проблем захисту прав інтелектуальної власності.

Наша організація сьогодні об’єднує сотні провідних підприємств різних галузей та є головною асоціацією бізнесу в Україні. Представництва ІСС Ukraine активно діють в регіонах. Міжнародна торгова палата забезпечує надійну глобальну платформу для взаємодії бізнесу та сприяє розвитку міжнародних комерційно вигідних зв’язків.

Яку допомогу надає організація українським підприємцям для їх інтеграції до європейських ринків?

Спільно з МЗС України й Мінекономрозвитку та за їх безпосередньої підтримки й участі були проведені заходи з метою посилення зовнішньоекономічної діяльності для бізнесу:
1. Створена Рада експортерів та інвесторів при МЗС України на чолі з міністром Павлом Клімкіним. Я став заступником Голови Ради. На засіданнях розглядаються питання диверсифікації ринків збуту вітчизняних підприємств. Відкриті центри міжнародного ділового співробітництва ICC Ukraine у 15 країнах на базі потужних місцевих компаній, що забезпечує цілеспрямований пошук ринків збуту для національних товаровиробників та надійних партнерів для спільного інвестування й реалізації бізнес-проектів.
2. Проведено низку навчальних тренінгів з експортної діяльності, в тому числі і тренінг для державних службовців вищого рівня, метою яких було ознайомлення з рекомендаціями ЄЕК ООН щодо впровадження заходів зі спрощення міжнародної торгівлі та логістики.
3. Створена структура ICC Consulting, що допомагає підприємствам оформлювати бізнес-плани й комерційні пропозиції, а також дає практичні рекомендації щодо оформлення грантових заявок та інвестиційних проектів.
4. На регулярній основі з керівництвом посольств, акредитованих в Україні, проводяться заходи за програмою «Партнерство країн», де розглядаються проблемні питання співробітництва ділових кіл України та зарубіжних партнерів інших країн.
5. ICC Ukraine має 1-3 представників у міжурядових двосторонніх комісіях із питань торговельно-економічного та науково-технічного співробітництва.
6. На завершальній стадії опрацювання знаходиться Постанова КМУ щодо створення міжвідомчої групи зі спрощення процедур міжнародної торгівлі та логістики.
7. Також спільно з МЗС України та Мінекономрозвитку проведено такі заходи: ділові місії до перспективних диверсифікованих можливих ринків збуту країн Африки, Латинської Америки, КНР, Перської затоки, Скандинавії та інших європейських країн.
8. Була надана конкретна допомога у пошуку ринків збуту представникам взуттєвої галузі, гірничого машинобудування, автомобілебудування, виробникам продуктів харчування та органічних добрив.

Завдяки названим заходам українським підприємцям, безумовно, легше освоювати міжнародні ринки. Однак залишаються проблеми, пов’язані з розвитком національного бізнесу. Яка робота ведеться в цьому напрямку?

ICC Ukraine пропонує також актуальні програми та продукти для сприяння розвитку й національного підприємництва:
1. «BASCAP» – «бізнес проти контрафактної продукції та піратства» – захист прав інтелектуальної власності, ефективне виявлення порушень прав інтелектуальної власності із залученням місцевих, загальнодержавних та міжнародних органів влади до захисту прав інтелектуальної власності та боротьби з контрафактом і піратством.
2. Проект «Єдине вікно – локальне рішення» – спрощення процедур міжнародної торгівлі. Метою є створення сприятливих умов для міжнародного транспортування вантажів територією України, усунення транскордонних перешкод на шляху інтермодальних перевезень, впровадження найбільш ефективної сучасної практики таких перевезень, пом’якшення процедур перетину кордонів.
3. Ефективно працює Бюро протидії комерційним злочинам та корупції – підтвердження надійності бізнес-партнерів на підставі всебічного аналізу фінансових та економічних показників і їх ділової репутації на зовнішніх ринках. Зауважу, що ICC Ukraine першим серед національних комітетів МТП підписав тристоронню Угоду про партнерство з Лондонським бюро протидії комерційним злочинам та з Державним комітетом фінансового моніторингу України.
4. Також верифікація документів на автентичність відповідно до двосторонніх угод, що дозволяє прозоро й відповідно до міжнародних вимог підтверджувати параметри ціноутворення продукції та товарів, що заходять на митну територію України.

Які конкретні послуги пропонує ICC Ukraine для бізнесу, враховуючи постійний спад економіки та кризу?

По-перше, консалтинг. Ми пропонуємо маркетингове дослідження внутрішнього та іноземних ринків; супровід інвестиційних проектів на регіональному та галузевому рівнях; надання експертних висновків (інформаційно-аналітичних довідок) щодо виробників тієї чи іншої продукції або послуги; розробка та впровадження складних технічних проектів і бізнес-планів; проведення спеціалізованих галузевих бізнес-заходів; консультативна допомога й підтримка при відкритті українського підпідприємства за кордоном; супровід робіт із транспортування та розмитнення вантажів.

Другою важливою послугою є PR-забезпечення, що використовує можливості сайту ICC Ukraine. А саме – розміщення на нашому сайті логотипу з гіперпокликанням на сайт організації / підприємства; інформування про новини та анонсування подій; сприяння у плануванні, організації та проведенні PR-кампаній та PR-заходів; висвітлення проблематики у заходах ICC Ukraine за участю ЗМІ; включення до тематичної розсилки ICC Ukraine; розміщення інформації в будь-яких рекламних та інформаційних виданнях під час організації та проведення ICC Ukraine конференцій, круглих столів, бізнес-форумів; можливість участі в публічних заходах, що проводяться ICC Ukraine, чи партнерства на спеціальних умовах членства в організації.

І третє – відкриття нових ринків. Ми проводимо аналіз поточної структури та обсягів торгівлі в межах ЄС – Україна. Надаємо інформацію про виставки та інші можливості представлення товару. Пропонуємо допомогу з пошуком бізнес-партнерів у мережі Міжнародної торгової палати, підтримку в організації двосто-ронніх зустрічей між бізнес-партнерами, а також у проведенні знакових подій і в Україні, і за кордоном.

Відомо, що ICC Ukraine має ексклюзивне право на видання публікацій Міжнародної торгової палати. Розкажіть про деякі.

Так, справді. Ці публікації сьогодні авторитетно визначають правила, норми та стандарти ведення сучасного міжнародного бізнесу. Серед них – «Incoterms 2010» та «Коментар до практичного застосування Incoterms 2010» – офіційні правила МТП для тлумачення торговельних термінів, що полегшують ведення міжнародної торгівлі. Актуальними є практичні посібники «Практика злиттів та поглинань в агросфері» та «ICC Compliance Toolkit». Публікуємо практичні поради для працівників банківського сектору, для суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності.

Підсумовуючи, хотілося б зазначити, що за офіційним визнанням керівництва Міжнародної торгової палати, ICC Ukraine входить до 10-ти найбільш динамічних і прогресивних національних комітетів МТП з-поміж 90 країн світу.

Ми дякуємо Вам за змістовне інтерв’ю та бажаємо успіхів! Дякую!

Олена Салиста