Надання українським традиціям, обрядам і святам статусу всесвітнього надбання людства – важлива складова інтеграції України в міжнародний культурний і туристичний простір, переконана Директор Вишгородського історико-культурного заповідника Влада Литовченко.

«На сьогодні до Національного переліку нематеріальної культурної спадщини внесені 6 елементів: традиція Косовської розписної кераміки, Петриківський декоративний розпис, Кролевецьке переробне ткацтво, Хлібна культура і традиції, Опишнянська кераміка та козацькі пісні Дніпропетровщини.

У той же час традиція святкування Івана Купала – один з найяскравіших зразків української святкової обрядовості. Івана Купала – традиційне українське свято, яке відзначали вночі перед Івановим днем. Назва Івана Купала має народно-християнське походження і є слов’янським варіантом імені Іоанн Хреститель. Квінтесенцією дійства є очищення за допомогою вогню і води, найдавніша форма магічних дій. Святкування розпочиналося в заздалегідь домовлених місцях, переважно біля річок. Головні атрибути свята – це Купало й Марена, зимове божество, що морить землю стужею, а людину хворобою і голодом. Власне святкування починається з виготовлення опудала головних персонажів свята – Купала і Марени. Обов’язково розкладається велике вогнище, вважається, що воно має велику міфічну силу. Через купальське вогнище стрибають учасники дійства, проходячи таким чином своєрідний ритуал очищення. Також існує повір’я, що зібрані в ніч на Івана Купала чи вранці з «іванівською» росою лікарські рослини мають особливу, надзвичайну силу».

В.Литовченко наголошує, що свято Івана Купала завжди було одним із найбільш популярних свят серед молоді – дівчата, пускаючи віночки на воду, ворожили на судженого, а чоловіки, стрибаючи через вогонь, загартовували свою сміливість.

Як пояснила директор ВІКЗ, щоб внести святкування Івана Купала до Національного переліку нематеріальної культурної спадщини, необхідно в затверджений обліковий запис на елемент внести всю досліджувану інформацію, носіїв, територію, на якій розповсюджений обряд, історичну довідку та ін. Після заповнення картка направляється до Міністерства культури України, яке в свою чергу направляє її на експертну раду.  Після доопрацювання експертною радою елемент презентується в Національний перелік нематеріальної культурної спадщини, а згодом є всі шанси потрапити до легендарного Списку нематеріальної культурної спадщини людства ЮНЕСКО.