Пане Посол, Мохаммад Бехешті- Монфаред, редакція Всеукраїнського журналу «Дипломат» висловлює Вам свою глибоку повагу і вітає Вас, Президента, Уряд і народ Ірану з 38-ми роковинами Ісламської Революції, а також з 25-тою річницею встановлення дипломатичних відносин між Іраном і Україною. Пан Посол, як Ви оцінюєте сьогоднішні відносини між нашими країнами?

Перш за все, ми раді подякувати вам за те, що відвідали Посольство ІРІ і за привітання. Ісламська Республіка Іран була однією з перших країн світу, що визнала незалежність України. Від початку в нас були добрі відносини з українською державою і урядом України. Взаємозв’язки між нашими країнами постійно розвивалися якнайкраще. В даний час ми прагнемо працювати плідно, щоб перейти на ще більш високий рівень. На щастя, за останній рік ми були свідками значної динаміки розвитку в економічній сфері між нашими країнами. Іран є одним з основних покупців різних видів сільськогосподарської продукції, зокрема, зерна і соняшникової олії. Із закупівлі соняшникової олії в Україні Іран займає 3-е місце після країн з мільярдним населенням, таких як Індія і Китай. Набирає обертів й імпорт української продукції до Ірану. У минулому році, після 12-тирічної перерви, в Тегерані було проведено п’ятий, а в березні поточного року в Києві буде проходити шосте засідання Спільної Міжурядової комісії з торговельно-економічного співробітництва. Це говорить про серйозність намірів ІРІ і України.

Скасування міжнародних санкцій дає Ірану «зелене світло» для відновлення масштабних торговельних зв’язків. Що це означає для світової економіки і України?

Скасування несправедливих санкцій знаменує відкриття дверей для економіки Ірану з населенням близько 80 млн. чол., ринків сусідніх країн загальною чисельністю населення близько 350 млн. чол. І тому стає зрозумілим які можливості завдяки цьому відкриваються. Скасування санкцій, зокрема, відкрила нові можливості для закупівель авіалайнерів двох великих авіакомпаній з виробництва літаків, таких, як “Аїр бас” і “Боїнг”, після чого авіабудівні європейські підприємства почали широкий наступ на ринок Ірану. Це стосується і автомобілебудівних підприємств, таких як “БМВ”, “Фолькцваген”, “Мерседес-Бенц”, “Пежо” і “Рено”. Ще до завершення переговорів між Іраном і групою “5 + 1” я особисто прагнув, щоб для українських друзів були створені всі необхідні можливості для входження на іранський ринок. Збільшення обсягу товарообігу між нашими країнами в 2016 році як раз і свідчить про цей процес. У березні 2017 року рамках шостого засідання Міжурядової комісії з торговельно-економічного співробітництва у складі делегації будуть представники авіабудівної Компанії Ірану, а в складі української частини делегації – керівники підприємства АНТК «Антонов». Ще один важливий напрямок двосторонньої співпраці – сфера залізничного транспорту: закупівлі вагонів, рейок, комплектуючих для залізниці ІР І. Якщо ці поставки будуть відповідати всім потребам Ірану, то і в Україні пожвавиться вагонобудівний промисловість і підприємства, що випускають комплектуючі для залізниць, які в нині використовують свої потужності тільки наполовину.

Зняття міжнародних санкцій скасовує також заборона і на імпорт іранської нафти, що дозволить Ірану потіснити Росію на ключовому для неї європейському ринку. Чи є можливість у України отримати великі контракти на поставку іранської нафти і газу?

Саме зняття санкцій і знаменувало собою широке відкриття іранського нафтового ринку для країн світу. Під час візиту в Тегеран Міністра енергетики України з Міністром нафти і Міністром енергетики Ірану були досягнуті угоди щодо імпорту в Україну іранської нафти, природного і скрапленого газу. Зовсім недавно в Тегерані було сформовано робочу ірансько-українська група з питань палива та енергетики за участю україно-іранської делегації. Сподіваємося, що завдяки угодам, досягнутим в рамках робочої групи про паливо і енергетики, всі питання отримають свою практичну реалізацію.

У яких ще областях існує перспектива співпраці Ірану та України? Чи плануються до здійснення нові проекти? Яка динаміка товарообігу між нашими країнами? Чи вплинули військові дії на Сході України на обсяг експорту та імпорту?

У попередньому році обсяг товарообігу мав щодо велике зростання: він збільшився приблизно на 15%. І це тільки офіційна статистика. Неофіційно обсяг товарообігу, який здійснюється через треті країни, як мінімум в 2 рази перевищує офіційний. Внаслідок тих запобіжних засобів, які Україна до сих пір застосовує в торгівлі з Іраном, іранські підприємства змушені купувати українську продукцію через треті країни, або ця продукція експортується в Іран під маркою посередника. Ми працюємо над цією проблемою і докладаємо всіх зусиль для того, щоб продукція з України поставлялася на іранський ринок без посередників. У березні 2017 року Україну відвідала іранська делегація з пропозицією відкриття лінії акредитива для української сторони. Я особисто зустрічався з представниками керівництва НІБУЛОН. Підсумком зустрічі було підписання угоди про вжиття необхідних заходів для прямих поставок продукції на ринок. Разом з представниками делегації ділових кіл іранської провінції Альборз ми також відвідали Херсон і Миколаїв. Очолював делегацію Президент Альборзскої палати торгівлі, промисловості, шахт і сільського господарства. Було прийнято рішення про початок співпраці між іранською провінцією Альборз і Херсонською областю. Ми докладаємо зусиль для того, щоб найближчим часом почати процес входження іранських сільськогосподарських підприємств на аграрний ринок України. Звичайно, це вимагає величезних інвестицій, капіталовкладень. Іранська сторона готова до розгляду цих питань за умови уточнення України певних нюансів: щодо прав власності, статусу, наявності певних пільгових умов в митній і податковій сфері і т.д. З української сторони це обговорення отримало позитивний відгук. Але всі прийняті рішення щодо гарантій, преференцій, і умов повинні лягти в основу відповідного офіційного підписаного документу. Ви самі знаєте, що інвестиції приходять туди, де є відповідні гарантії. Але ми ні в якому разі ніколи не говорили іранським друзям, щоб, поки триває криза на сході України, вони не виходили на український ринок. Ми щиро сподіваємося, що незабаром ця криза буде розв’язана.

Іран є країною з багатою давньою культурою. Як налагоджено культурний обмін між Україною та Іраном зараз? Які культурні заходи заплановані на цей рік?

Ми переконані в тому, що існують загальні етнокультурні коріння між народами України і Ірану. І я сам спостерігаю ці загальні риси в культурі наших народів під час свого перебування в Україні в рамках своєї місії. Протягом останніх 3-х місяців у мене було дві зустрічі з її Високоповажністю Міністром освіти і науки України. Лише в п’яти ВНЗ України та двох середніх школах викладається перська мова. З великим жалем ми дізналися, що в минулому навчальному році не були сформовані групи для абітурієнтів, бажаючих вивчати перську мову. Ми звернулися до Міністра освіти і науки України з проханням, щоб був переглянута позиція з цього питання. Ми готові направляти в Україну викладачів перської мови для спостереження за процесом викладання та надання допомоги українським педагогам. Всі необхідні витрати в цьому напрямку бере на себе іранська сторона, а це щорічно 100 тисяч євро. Під час цієї зустрічі пані Міністр дала обіцянку, що буде вжито необхідних заходів в наступному навчальному році з метою набору нових груп студентів з вивчення перської мови. Слід зазначити, що близько 500 іранських студентів навчається в українських вишах. Ряд українських ВНЗ, зокрема Харківський національний університет імені Каразіна і Київський національний університет імені Шевченка, зайняли місце в рейтингу кращих ВНЗ світу і, завдяки такій ситуації, ми сподіваємося значно збільшити кількість іранських студентів в українських вищих навчальних закладах. На даний час здійснюється подальший розвиток взаємозв’язків і співпраці між Національною бібліотекою ІРІ і Національною бібліотекою України імені Вернадського. У минулому році ми подарували зазначеної бібліотеці і іншим бібліотекам України ряд публікацій і літературу, випущену російською мовою в ІРІ. Добре розвивається співробітництво в галузі фізкультури і спорту. Хочеться відзначити, що близько 23-х років тому було підписано угоду про культурне співробітництво між нашими країнами, але, на превеликий жаль, за час мого перебування тут, я не бачив, щоб українські представники, керівництво організацій і відомств у сфері культури проявляли хоч якийсь інтерес до цієї співпраці. Фактично ми рухаємося в односторонньому напрямку. Ми навіть плануємо відкрити в Києві представництво Радника з питань культури. І це в той час, коли кількість дипломатів посольства України в ІРІ – мінімальне. Нас в майбутньому чекає велика спільна робота у кожній сфері, і ми дуже сподіваємося, що вона буде плідною і принесе свої вагомі результати.

Пане Посол, а як розвивається туристичний напрямок між Іраном і Україною?

У туристичному напрямку ми готові до співпраці в найбільш широких аспектах. Ми готові сприяти відвіданню Ірану найбільшою кількістю туристів з України. Зараз щотижня здійснюється сім авіарейсів між Іраном і Україною, але вже в недалекому майбутньому найбільша іранська авіакомпанія «Іран-ейр» почне здійснювати авіарейси в Україну. Ми готові надавати візи українським громадянам за все за 1 день без будь-яких обмежень. На жаль, протилежна сторона досі не створила необхідних умов для того, щоб видавалися візи іранським громадянам. Ми дуже сподіваємося на поліпшення цієї ситуації, адже ступінь туристичних обмінів і кількість туристів, які відвідують країни один одного, поки що залишається дуже незначною. На прикладі Грузії та Вірменії хочеться відзначити значне збільшення пасажиропотоку між країнами при скасуванні візового режиму. Зараз розглядом цього питання займається Азербайджан. Хочу відзначити, що Іран готовий приймати українців і в сфері медичного туризму. Як вам відомо, ми маємо найкращі можливості для надання медичних послуг. Ми завжди раді туристам з України. Та й де, як не в Ірані можна одночасно спостерігати всі чотири пори року? У різних регіонах країни в один і той же час можна спостерігати зимову казку, а можна насолодитися ароматом розпускаються весняних квітів або погрітися під жаркими променями літнього сонця!

Пане Посол, вдячні Вам за цікаву бесіду, Ви відповіли дуже детально на всі наші запитання. У цьому складному геополітичному світі дуже важливі слова: дружба, братерство, взаємоповага і партнерство. Хотілося б побажати нашим народам розвитку подальших дружніх відносин, процвітання і миру!

Розмову вели: Олена Салиста, Світлана Кульбіда

Investments come there where the appropriate safeguards are

Mr. Ambassador, Mohammad BeheshtiMonfared, the editorial staff of all-Ukrainian The Diplomat Magazine expresses deepest respect and congratulates You, the President, the government and people of Iran on the occasion of the 38th anniversary of the Islamic Revolution and the 25th anniversary of diplomatic relations between Iran and Ukraine. Mr. Ambassador, how do you evaluate the current relations between our countries?

First of all, we are pleased to thank you for visiting IRI Embassy and for your greetings. The Islamic Republic of Iran was among the first countries that recognized the independence of Ukraine. From very beginning we had a good relationship with the Ukrainian state and the government of Ukraine. And the relationships between the two countries were constantly developing in the best possible manner. Currently, we are committed to work productively to move to an even higher level. Fortunately, in the last year we witnessed significant development dynamics between our countries in the economic field. Iran is one of the main buyers of various agricultural products, including corn and sunflower oil. Among the buyers purchasing the sunflower oil from Ukraine Iran takes the 3rd place after the countries with population running into billions, such as India and China. The imports of Ukrainian products to Iran are increasing as well. After the 12-year break, last year in Tehran was held the fifth, and in March this year in Kyiv will be the sixth meeting of the Joint Intergovernmental Commission on Trade and Economic Cooperation. This shows the seriousness of intentions of IRI and Ukraine.

The abolition of international sanctions against Iran gives a “green light” to restore the large-scale trade. What does this mean for the world economy and Ukraine?

The abolition of the unjust sanctions marks the opening up of new possibilities for the Iranian economy with a population of about 80 million people, as well as the markets of neighboring countries with a total population of about 350 million people. So it is quite clear what opportunities are thereby opened. In particular, the cancellation of sanctions has opened up new opportunities for aircraft purchases from two major aircraft manufacturers, such as “Airbus” and “Boeing”, after which the European aircraft companies began a full-scale attack on the Iranian market. This is also the case of automotive businesses such as “BMW”, “Volkswagen”, “Mercedes Benz”, “Peugeot” and “Renault”. Even before the conclusion of negotiations between Iran and the “5 + 1” group I personally wanted to ensure that there are all necessary possibilities for entering the Iranian market by the Ukrainian friends. The increased trade between the two countries in 2016 is just an evidence for this process. In March 2017 the Sixth Meeting of the Intergovernmental Commission on Trade and Economic Cooperation will be attended by the delegation of representatives of Iran Aircraft Company, and the Ukrainian delegation consisting of the heads of ASTC “Antonov”. Another important field of bilateral cooperation is the railway transport: procurement of wagons, rails and other components for the IRI railroad. If these supplies will meet all the needs of Iran, the Ukraine will experience the revival of its car-building industry, as well as the revival of companies producing various components for railways, which are now using their capacities only by half.

The abolition of the sanctions cancels the prohibition on imports of Iranian oil, making possible for Iran to sideline Russia on its key European market. Is it possible for Ukraine to get big contracts for the supply of Iranian oil and gas?

It was the abolition of sanctions that marked the wide opening of Iranian oil market for other countries. During the visit to Tehran the Minister of Energy of Ukraine and Minister of Oil and Minister of Energy of Iran have reached the agreements on import of Iranian oil, natural gas and LPG to Ukraine. More recently, an Iranian-Ukrainian Working Group on Fuel and Energy has been formed in Tehran with the participation of Ukrainian and Iranian delegation. We hope that due to the agreements reached by the Working Group on Fuel and Energy all issues raised will get their practical implementation.

What are the other fields having prospects of establishing cooperation between Iran and Ukraine? Are there any new projects planned? What are the dynamics of trade between our countries? Do the military operations in eastern Ukraine influence the volume of exports and imports?

In the previous year, the turnover growth was relatively large – it has increased by about 15%. And this is the official statistics only. Unofficially, the volume of trade, carried out through third countries, is at least 2 times higher than the official one. Because of the precautions that Ukraine still applies in its trade with Iran, Iranian businesses have to buy Ukrainian products through third countries, or to export these products to Iran under the name of an intermediary agent. We are working on this problem and make every effort to ensure that products from Ukraine are delivered to the Iranian market without intermediaries. In March 2017 an Iranian delegation visited Ukraine with a proposal to open a credit line for the Ukrainian side. I personally met with representatives of NIBULON. The outcome of the meeting was signing of the agreement on implementation of necessary measures for direct products supply to the market. Together with the business delegation from Iranian Alborz province we visited Kherson and Mykolaiv. The delegation was headed by the President of the Alborz Chamber of Commerce, Industry, Mines and Agriculture. It was decided to start cooperation between Iranian Alborz province and Kherson region. We strive to begin in the nearest future the process of entering of Iranian agricultural enterprises in the agricultural market of Ukraine. Of course, this requires a huge investment capital. The Iranian side is ready to consider these issues provided certain nuances are clarified by Ukraine, namely, those related to property rights, status, availability of certain favorable conditions in customs and taxation fields, etc. From the Ukrainian side this discussion has received a positive feedback. But all decisions taken on the guarantees, preferences and conditions shall form the basis of the officially signed document. You know that investments come there where the appropriate safeguards are. But we have never said our Iranian friends to postpone the entering Ukrainian market until the crisis in eastern Ukraine is over. We sincerely hope that this crisis will soon be resolved.

Iran is a country with a rich ancient culture. How is the cultural exchange between Ukraine and Iran established? What are the cultural events planned for this year?

We believe that there are common ethno-cultural roots between the peoples of Ukraine and Iran. I had been observing these common traits in the cultures of our people during my stay in Ukraine as a part of my mission. Over the last 3 months I had two meetings with Her Excellency the Minister of Education and Science of Ukraine. In Ukraine Persian language is taught in five universities and two secondary schools only. With great regret we got to know that in the past academic year the groups for students wishing to learn the Persian language were not formed. We have addressed the Minister of Education and Science of Ukraine with a request to revise the position on this issue. We are ready to send to Ukraine the Persian language teachers to observe the process of teaching and help Ukrainian teachers. All necessary expenses in this field are covered by the Iranian side, and this amounts to EUR 100 thousand annually. During this meeting Mrs. Minister promised that all necessary measures will be taken in the next academic year to form new groups of students studying Persian language. It should be noted that about 500 Iranian students are now studying in the Ukrainian universities. A number of Ukrainian universities, including Kharkiv Karazin National University and Shevchenko National University of Kyiv, took places in the world’s best universities ranking and, considering the situation, we hope to significantly increase the number of Iranian students in Ukrainian universities. Currently we further develop the relations and cooperation between the IRI National Library and the Vernadskyi National Library of Ukraine. Last year we have presented the aforementioned library and other libraries of Ukraine with a number of publications and literature issued in IRI in Russian. The cooperation in the field of physical education and sport is well developing. It is noteworthy that about 23 years ago we have signed an agreement on cultural cooperation between the two countries, but, unfortunately, during my stay here I have not observed any interest in this cooperation from the Ukrainian representatives and officials of the Ukrainian cultural organizations and agencies. In fact, we are moving one-way. We even plan to open in Kyiv a representative office of the Advisor for Culture. And this is at a time when the number of diplomats of the Embassy of Ukraine to IRI is minimal. In the future we expect a great cooperation in each specific area and hope that it will be fruitful and will produce significant results.

Mr. Ambassador, and how is tourism-related cooperation between Iran and Ukraine developing?

Talking about tourism we are ready to cooperate in the broadest possible sense. We are ready to assist the visiting of Iran by the largest possible number of tourists from Ukraine. Now seven flights per week are being carried out between Iran and Ukraine, but in the near future the Iranian biggest airline “Iran-Air” will perform flights to Ukraine. We are ready to give visas to Ukrainian citizens all in 1 day without any restrictions. Unfortunately, the other side has not created the necessary conditions to issue visas to the citizens of Iran. We strongly hope that this situation will improve, since the level of tourist exchanges and the number of tourists visiting both countries are still very low. The examples of Georgia and Armenia show a significant increase in passenger traffic between the countries after the abolition of visa regime. Now this issue is considered by Azerbaijan. I would also like to note that Iran welcomes Ukrainians coming for medical tourism. As you know, we have the best opportunities for provision of medical services. And we always welcome tourists from Ukraine. And where, if not in Iran, you can simultaneously observe all four seasons? In different regions in one and the same time you can observe the wintry wonderland, enjoy the scent of blooming spring flowers or bask under the hot rays of the summer sun!

Mr. Ambassador, thank you for the interesting conversation, you have replied in great detail to all our questions. In this complicated geopolitical world the words friendship, brotherhood, mutual respect and partnership are of great importance. We would like to wish our people further development of friendly relations, peace and prosperity!

Talk held by: OlenaSalysta, SvitlanaKulbida